Dokumentit

"Suomessa on itäeurooppalainen päihdekulttuuri" – Immun ilmestyskirja kertoo, mitä jokaisen tulisi tietää nykyajan rikollisuudesta

Uusi sarja Immun ilmestyskirja alkaa Ruudussa torstaina 20. marraskuuta! Ensimmäisessä jaksossa on aiheena Suomessa voimakkaasti yleistynyt muuntohuume, Alfa-PVP. 

 

Immun ilmestyskirjassa Mika ”Immu” Ilmén ja Kenneth ”Kentsu” Eriksson reissaavat peukun valtaamalta Piritorilta alamaailman ilmiöiden perässä Ruotsiin ja Espanjan aurinkorannalle, päätyen virolaiselle nuuskatorille.

 

Sarjassa kuullaan paitsi asiantuntijoiden faktat rikollisuudesta, myös synkkien tarinoiden inhimillinen puoli.

 

Ensimmäisessä jaksossa aiheena on Alfa‑PVP eli peukku, jonka käyttö on jyrkässä nousussa Suomessa. Suomen huumekulttuuri eroaa merkittävästi muista Pohjoismaista, joissa on mittavia kokaiini- ja heroiinitakavarikkoja. 

 

"Meil on lääkkeitä ja muuntohuumeita, miksi näin on meillä?" Immu tiedustelee Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkoselta.

 

"Suomessa on itäeurooppalainen päihdekulttuuri. Se koskee myös alkoholia. Samalla tavalla käytetään alkoholia kuin Itä-Euroopassa tai Baltian maissa. Meillä on ollut amfetamiinipohjainen kulttuuri iät ja ajat ja tämä on yksi jatkos sille kulttuurille huumepuolella." 

 

Immu tiedustelee, miten Alfa‑PVP yleisimmin saapuu Suomeen. 

 

"On montakin yleistä tapaa: matkustajien mukana Baltian maista, postilähetyksenä tai rahtilähetyksenä rekoilla. Nykyään tuodaan myös raaka-aineita, joiden maahantuonti on sallittua."  

 

"Ja sit se kokkaillaan täällä?"

 

"Sit se kokkaillaan täällä. Tähän liittyy se, että näistä saa erittäin hyvän voiton. Käytännössä ne aineet on suhteellisen halpoja verrattuna siihen kadulla tapahtuvaan myyntihintaan. Voitto on suhteellisen suuri." 

 

Sinkkosen mielestä uudenlaisella lainsäädännöllä huumeongelmaa saataisiin ehkäistyä tehokkaasti. 

 

"Muuntohuumeita tulee koko ajan uusia siihen asti, kunnes me kehitetään lainsäädäntöä sillä tavalla, että me pystytään estää niiden maahantulo ennen kuin ne on luokiteltu huumausaineiksi. Se on keskeinen asia, mikä yhteiskunnan tulis huomata. Jos me halutaan puuttua tähän ongelmaan, niin meidän pitää muuttaa lainsäädäntöä. Muuten meille tulee koko ajan entistä vaarallisempia muuntohuumeita. Ei se tähän Alfa‑PVP:hen lopu."

 

Immun ilmestyskirjasta ilmestyy uusi jakso Ruutu+-tilaajille joka torstai. 


 

Ohjelman sivulle
Katso Ruudussa