Virpi Miettinen myy maalaamiaan tauluja – Palsanmäkien kukkaronnyörit tiukalla: "Meneekö vitosella ja kympillä?"
Suomen huutokauppakeisarin seuraavassa jaksossa vieraillaan vuoden 1965 Miss Suomen, Virpi Miettisen, kesämökillä Kangasalla. Kansainvälisissä kauneusmittelöissäkin palkintosijoilla yltänyt hurmaava legenda tarjoaa huutokauppaan monenlaista mielenkiintoista tavaraa.
Aki ja Heli Palsanmäki valikoivat mittavasta kattauksesta muutamia esineitä.
"Tämmöinen kattaus myö löyettiin", Aki aloittaa ja tekee inventaarin löydöistään.
Mukana on muun muassa koripalloteline, lasikulho, rukin lapoja, Virpin muistelmateoksia sekä hänen maalaamiaan tauluja.
"Aloitetaan semmoisesta kuin viisi sataa", Virpi aloittaa kaupankäynnin.
Palsanmäillä on mielessään huomattavasti pienempi summa, sata euroa.
"Ei, ei, ei, ei. Pelkästään tuo taulu, jossa on kuparipotta, maksaa taidenäyttelyssä neljä sataa", Virpi kertoo ja osoittaa maalaustaan, jossa on pikkutarkasti ikuistettuja hortensioita.
Hortensiataulu otetaan pois, ja Aki valitsee muutaman muun maalauksen tilalle.
Virpin hintapyynti putoaa nyt satasella, mutta Aki on vieläkin varsin eri linjoilla.
"Minä hellyn nyt, mutta en paljon", mies toteaa ja tarjoaa esineistä 150 euroa.
Ratkaisu on yllättävän lähellä, vaikka Virpi ei vielä taivu. Aki korottaa tarjoustaan kahdella kymmenellä eurolla, jolla kaupat lopulta tehdään.
"Onko se vielä niin, että taulut menee vitosella ja kympillä tai kahdella kympillä maailmalle, vai olisko hinnat jo nousseet?" Aki jää pohtimaan noustessaan pakuun.
Ratkaisu nähdään tiistaina kello 20 Nelosella, kun Suomen huutokauppakeisari jatkuu uudella jaksolla.