Vadelmaveneitä, vaniljafudgea ja lakua – mutta mitä karkeista saa kokattua?
Juniorikokit saavat tällä viikolla makoisan haasteen. Kaikki pitävät karkeista, mutta niistä ei ole helppoa valmistaa ruoka-annoksia. Kupujen alta paljastuu erilaisia tuttuja ja vähemmän tuttuja karkkeja. Vadelmaveneet ja vaniljafudge ovat monien suosikkeja, mutta esimerkiksi banaanirakeet ja sitruuna-lime-puolikkaat aiheuttavat hämmennystä.
Otto paljastaa, että inhoaa banaanirakeita ja Hilla puolestaan epäilee sitruuna-lime-karkkien mahdollisuuksia kokkailuun. Topiaksen saama vaniljafudge aiheuttaa puolestaan kateutta muissa juniorikokeissa.
Mutta mitä karkeista voi valmistaa? Junior MasterChef Suomi tiistaisin kello 20 Nelosella ja Ruudussa. Seuraa ohjelmaa Facebookissa ja Instagramissa @masterchefsuomi.