Kim Jong Un (oik.) nousi Pohjois-Korean johtoon, kun hänen isänsä kuoli joulukuussa. Tiedossa ei vielä ole, miten uusi johtaja suhtautuu ydinohjelmaan. Kuva: Lehtikuva/AFP
Yhdysvallat toivoo saavansa ensi viikolla selkoa siitä, onko Pohjois-Korean nykyinen johtaja halukas rajoittamaan maansa ydinohjelmia.
Maiden edustajien on määrä keskustella ensi viikon torstaina Pekingissä. Tapaaminen on ensimmäinen Pohjois-Korean joulukuisen johtajavaihdoksen jälkeen.
Yhdysvaltain mukaan keskustelut ovat jatkoa aiemmille tapaamisille ja tarkoitus on selvittää sitä, onko Pohjois-Korea valmis täyttämään sitoumuksiaan ja ryhtymään myös konkreettisiin toimiin.
Pohjois-Korea lupasi vuonna 2005 luopua ydinohjelmistaan vastineeksi saamastaan talousavusta. Maa on kuitenkin sen jälkeen tehnyt kaksi ydinkoetta.
Pohjois-Korean ja viiden muun maan väliset ydinneuvottelut pysähtyivät vuonna 2009.
Mainos:
Sama ihminen, joka kiivaasti puheissaan vastustaa ikärasismia, saattaa puhua todella halveksivasti nuorista.
Comments
Minkä takia P-Korean pitäisi luopua ydinohjelmastaan? Saahan USAkin tehdä ydinkokeita miten lystää...
Kommentoi