Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut
Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Uutiset
    Uutiset > Ulkomaat > Palestiinalaisjärjestöt sopivat yhteishallituksesta

    Palestiinalaisjärjestöt sopivat yhteishallituksesta

    Kilpailevat palestiinalaisjärjestöt Fatah ja Hamas solmivat tänään sopimuksen yhteishallituksen muodostamisesta. Hallituksen johtajaksi on määrä nimittää presidentti Mahmud Abbas.

    Hallituksen syntyminen on kuitenkin epävarmaa, koska kovan linjan Hamas ja maltillinen Fatah kamppailevat edelleen vallasta.

    Lisäksi Israel on varoittanut Abbasia yhteistyöstä Hamasin kanssa. Israel pitää Hamasia terrorijärjestönä, koska se on vannonut tuhoavansa juutalaisvaltion.

    Hamas ja Fatah suunnittelevat vaalien järjestämistä palestiinalaisalueilla mahdollisesti tämän vuoden kuluessa. Hamas on hallinnut viime vuodet Gazan aluetta ja Fatah Länsirantaa.

    Kommentit (0)

    Kommentoi

    Mainos:

    Ulkomaan uutisotsikot

    Iran-neuvottelut jatkuvat Moskovassa

    Torstai 24.05.2012

    Neuvottelut Iranin ydinohjelmasta jatkuvat Moskovassa kesäkuun 18.-19. päivä, kertoi EU:n ulkoministeri Catherine Ashton.

     

    Lue myös nämä

    Uusimmat Suosituimmat
     

    Videot

     
    Uusimmat Suosituimmat
     
     

    Nelosen uutiset Facebookissa