Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut
Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Uutiset
    Uutiset > Ulkomaat > Venäjä ja Ruotsi näpäyttelivät ihmisoikeuskysymyksistä

    Venäjä ja Ruotsi näpäyttelivät ihmisoikeuskysymyksistä

    Venäjän presidentti Dmitri Medvedev on kritisoinut tänään Ruotsia turvapaikkojen myöntämisestä tshetsheenikapinallisille. Aiemmin Ruotsi moitti Venäjää ihmisoikeusloukkauksista Tshetsheniassa ja Pohjois-Kaukasuksella.

    Ruotsin pääministeri Fredrik Reinfeldt ja ulkoministeri Carl Bildt vierailivat päivällä Moskovassa.

    - Jos on tarkoitus puhua Kaukasuksesta, on ihmisoikeusongelmien lisäksi toinenkin pulma, josta mainitsin pääministerille - kapinalliset, jotka ovat valitettavasti saaneet turvapaikan Ruotsista, Medvedev näpäytti yhdessä Reinfeldtin kanssa pitämässään tiedotustilaisuudessa.

    Ruotsi ei ole suostunut Venäjän vaatimuksiin karkottaa maasta esimerkiksi tshetsheeni Aslan Adajevia, jota Venäjä syyttää terrorismista.

    Reinfeldt puolestaan sanoi käyneensä Medvedevin kanssa rakentavan keskustelun ihmisoikeuskysymyksistä.

    Vierailun alla Human Rights Watchin ja Memorial-järjestön edustajat olivat vaatineet Sydsvenskan-lehdessä Reinfeldtia ponnekkaasti ja avoimesti tuomitsemaan venäläisten tekemät ihmisoikeusloukkaukset Tshetsheniassa.

    Kommentit (0)

    Kommentoi

    Mainos:

    Ulkomaan uutisotsikot

    Bosnian sodan uhreja tunnistettiin

    Torstai 09.02.2012

    Tutkijat ovat tunnistaneet 162:n Bosnian sodassa kuolleen ruumiit. Uhrit tapettiin vuosien 1992-1995 sodan aikana ja ruumiit upotettiin järveen, mistä ne löydettiin vuonna 2010.

     

    Lue myös nämä

    Uusimmat Suosituimmat
     

    Videot

     
    Uusimmat Suosituimmat
    » Lisää uutisvideoita
     

    Erikoissivustot

     
     

    Nelosen uutiset Facebookissa