Ranskalaiset tutkijat ovat testanneet ihmisten halukkuutta antaa toisille jopa tappavia sähköiskuja, jos heitä siihen käsketään. Useimmat kokeeseen osallistujat olivat valmiit kiduttamaan.
Dokumentaristi Christophe Nick ja ryhmä psykologeja rekrytoivat 80 koehenkilöä uuteen "Le Jeu de la Mort" (Kuoleman peli) -nimiseen visailuun. Koehenkilöille kerrottiin, että heidän pitää esittää tietovisakysymyksiä toiselle kilpailijalle ja jos tämä vastaa väärin, antaa rangaistuksena jopa 460 voltin sähköisku.
Iskujen antamista oli jatkettava vaikka toinen pyytäisi lopettamaan tai kaatuisi elottomana maahan. Sähköiskuja saava henkilö oli näyttelijä ja iskut teeskenneltyjä.
Kahdeksan kymmenestä koehenkilöstä jatkoi sähkö iskujen antamista, kunnes kanssakilpailija näytti kuolevan.
Kuoleman peli on toisinto Stanley Milgramin 1960-luvulla tekemästä kuuluisasta koesarjasta. Siinä koehenkilöille uskoteltiin, että sähköiskut olivat osa muistitutkimusta.
Mainos:
Italia varautuu uusiin pakkasiin ja lumentuloon. Kylmän aallon odotettiin iskevän ensin pohjoisosiin ja valuvan sieltä kohti etelää.
Comments
Kommentoi