Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut
Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Uutiset
    Uutiset > Ulkomaat > Tv-visailijat olivat valmiit kiduttamaan

    Tv-visailijat olivat valmiit kiduttamaan

    Ranskalaiset tutkijat ovat testanneet ihmisten halukkuutta antaa toisille jopa tappavia sähköiskuja, jos heitä siihen käsketään. Useimmat kokeeseen osallistujat olivat valmiit kiduttamaan.

    Dokumentaristi Christophe Nick ja ryhmä psykologeja rekrytoivat 80 koehenkilöä uuteen "Le Jeu de la Mort" (Kuoleman peli) -nimiseen visailuun. Koehenkilöille kerrottiin, että heidän pitää esittää tietovisakysymyksiä toiselle kilpailijalle ja jos tämä vastaa väärin, antaa rangaistuksena jopa 460 voltin sähköisku.

    Iskujen antamista oli jatkettava vaikka toinen pyytäisi lopettamaan tai kaatuisi elottomana maahan. Sähköiskuja saava henkilö oli näyttelijä ja iskut teeskenneltyjä.

    Kahdeksan kymmenestä koehenkilöstä jatkoi sähkö iskujen antamista, kunnes kanssakilpailija näytti kuolevan.

    Kuoleman peli on toisinto Stanley Milgramin 1960-luvulla tekemästä kuuluisasta koesarjasta. Siinä koehenkilöille uskoteltiin, että sähköiskut olivat osa muistitutkimusta.

    Kommentit (0)

    Kommentoi

    Mainos:

    Ulkomaan uutisotsikot

    Roomassa jaettiin lapioita uusien lumisateiden varalta

    Torstai 09.02.2012

    Italia varautuu uusiin pakkasiin ja lumentuloon. Kylmän aallon odotettiin iskevän ensin pohjoisosiin ja valuvan sieltä kohti etelää.

     

    Lue myös nämä

    Uusimmat Suosituimmat
     

    Videot

     
    Uusimmat Suosituimmat
    » Lisää uutisvideoita
     

    Erikoissivustot

     
     

    Nelosen uutiset Facebookissa