Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut

Latinalainen Amerikka hehkuu Tampereen elokuvajuhlilla

10.3.2010 09.23 - STT (Päivitetty 10.3.2010 17.05)

Latinalaisen Amerikan elokuvat ovat laajasti esillä Tampereen kansainvälisillä lyhytelokuvajuhlilla. Viva el corto -kokonaisuus sisältää kymmenen näytöstä 2000-luvulla valmistuneita lyhytelokuvia Etelä-Amerikasta ja Espanjasta.

Eurooppaa tarkastellaan tänä vuonna erityisesti maanosaan pyrkijöiden silmin. Linnake Eurooppa -kokonaisuuden lyhytelokuvat tuovat esiin siirtolaisten ja vastaanottokeskuksissa odottavien turvapaikanhakijoiden kokemuksia.

Lapsille on tarjolla Videotivoli, jossa nähdään alle 16-vuotiaiden tekemiä videoteoksia. Suomen elokuvakontakti tuo festivaaleille Skidisti-lastenelokuvakokonaisuuden sekä Minikino-näytöksen, joka sisältää animaatioita vuosilta 1968-1991.

Elokuvajuhlat järjestetään nyt 40. kerran. Tänään alkanut festivaali päättyy sunnuntaina, jolloin jaetaan kotimaisen ja kansainvälisen kilpailun palkinnot.

Festivaalien kansainväliseen lyhytelokuvakilpailuun osallistuu 70 elokuvaa, joiden joukossa on kolme suomalaista. Kotimaisessa kilpailussa on mukana 34 lyhytelokuvaa.


9
6
Anonymouse (ei rekisteröitynyt) 10.3.2010 12.53

Onneksi ei sentään enää suhteilla pääse "jonon" ohi.

9
10
Sivustaseuraaja (ei rekisteröitynyt) 10.3.2010 12.18

Toivottavasti kotimaiseen ja ulkomaiseen kilpailuun valitut elokuvat ovat tänä vuonna katsottu asiantuntijoiden toimesta. Menneinä vuosina Tampereen elokuvajuhlien tapana oli se että karsittavaksi saapuneita elokuvia eivät kaikki esiraatilaiset jaksaneet katsoa vaan antoivat läjän kasetteja kavereilleen ja sanoivat että "valitse sieltä jotain mistä tykkäät". Ymmärrän tietenkin sen sillä talkovoimillahan tämän tyyppiset festivaalit suurelta osalta järjestetään ja esiraatiin ei ole varaa palkata ns. ammattilaisia.

Kommentoi

 
|
 
Left Right

Uutiset - erikoissivustojen navi

Left Right
Ohjelmaopas