Media Item
Ennenaikaisten eduskuntavaalien vaatiminen ei ole poissuljettu vaihtoehto, sanoo SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen. Hänen mukaansa hallituksella ei ole nyt sitä toimintakykyä, jota talouskriisin keskellä tarvittaisiin.
Opposition eduskuntaryhmien puheenjohtajat kokoontuvat huomenna keskustelemaan mahdollisista uusista vaaleista. Tapaamisen on kutsunut koolle SDP:n ryhmänjohtaja Tarja Filatov.
Filatov ihmettelee, ettei pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) tiedä, miten hänen vaalirahojansa on kerätty.
- Kukaan ei voi tietää jokaista postimerkkeihin mennyttä euroa, mutta jos kymmenettuhannet tulevat ja menevät vaalikampanjassa ilman ehdokkaan tietoa ja siunausta, kampanjan rahoitus on hoidettu retuperäisesti, Filatov sanoo.
Myös vasemmistoliiton ja perussuomalaisten johto on vaatinut uusia vaaleja. Kristillisdemokraatit suhtautuvat asiaan varovaisemmin.
Vihreiden puheenjohtaja Anni Sinnemäki toivoo, että puolueiden rahoitusta säätelevä uusi lainsäädäntö olisi voimassa ennen mahdollisia ennenaikaisia eduskuntavaaleja.
Vanhanen ja ministeri Jyrki Katainen ovat torjuneet uudet vaalit.
Mainos:
Poliisin tietoon on tullut jo kolmas hämärä yliajon yritys Tervakoskella.
Comments
Ääliömäistä. Nelonen kuuluu SanomaWSOY:hyn kuten Helsingin Sanomat. Samaa SDP:n suosimista ja suorastaan typeriä "kohu"-uutisia.
Lopettakaa jo.. Alkaa olla aika väkinäistä.
Uutistoimittaja esitti varmana tietona minkälaiset ehdokkaat tulevat pärjäämään ennenaikaisissa vaaleissa. Mihin toimittajan kanta perustui, yleensähän kysytään asiantuntijoilta, ja tällaisissa kysymyksissä hekin ovat aika varovaisia.
Oliko niin että toimittaja yrittää vaikuttaa? Mihin? Miksi?
Kommentoi