Keskustan vaalirahoittajana tunnettu Arto Merisalo ei pääse mukaan keskustan syyskuun lopussa järjestämälle risteilylle. Iltalehden mukaan keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen ilmoitti Merisalolle viime viikolla, ettei Merisalolle myydä laivalle pääsyyn oikeuttavaa matkalippua.
Laanisen mukaan Merisalon mukanaolo risteilyllä vahingoittaisi puolueen julkikuvaa.
- Lahden puoluekokouksessa olin lupaamassa puolueelle uutta alkua. Ja siihen ei kovin hyvin istuisi, jos hän olisi mukana vaalikampanjan käynnistystilanteessa, Laaninen sanoi Iltalehdessä. Hänestä on sekä keskustan että Merisalon etu, ettei Merisalo tule laivalle.
Merisalo sanoo varanneensa paikan risteilylle jo keväällä, kun hän oli varma, että siellä on puoluesihteerinä Jarmo Korhonen ja puheenjohtajana Mauri Pekkarinen.
Mainos:
Presidenttiehdokkaat kampanjoivat tänään viimeistä päivää.
Comments
Kommentoi