Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut

Sisältöä ladataan...

Tämä sisältö vaatii Adobe Flash Playerin.Hae Flash!

109
126
|

1 kommentti

Liitä sivuillesi

<object type="application/x-shockwave-flash" data="http://nt.sestatic.fi/sites/all/modules/media/Nelonen_mediaplayer_5.1.3.swf" width="576" height="324" > <param name="movie" value="http://nt.sestatic.fi/sites/all/modules/media/Nelonen_mediaplayer_5.1.3.swf" /> <param name="allowFullscreen" value=true /> <param name="allowScriptAccess" value="always" /> <param name="gaid" value="UA-3683704-15" /> <param name="wmode" value="direct" /> <param name="salign" value="tl" /> <param name="FlashVars" value="gaid=UA-3683704-15&providerURL=http://www.nelonen.fi/utils/video_config/%3Fq%3Dvideo/90830%26site%3Dwww.ruutu.fi&current_page=http://www.nelonen.fi/uutiset"/> Flash toistinta ei löytynyt. </object>

UUTISJUTTU: Avioliitoista jo puolet solmitaan maistraatissa

Oikeusministeri Tuija Brax kiirehtii sukupuolineutraalia avioliittolakia. Kirkolle samaa sukupuolta olevien parien vihkiminen olisi niin kova paikka, että se mieluummin luopuisi vihkimisistä kokonaan. Maistraatit, joille vihkimistaakka kaatuisi, ovat huolissaan resurssipulasta. Toimittaja: Jesca Muyingo. Kuvaaja-editoija: Timo Ylifrantti.

Katso lisää Nelosen uutiset -videoita Ruutu.fi:ssä.

61
72
kirkkopolun taapertaja (ei rekisteröitynyt) 28.7.2010 01.22

Kuulostaa omituiselta, että puhutaan vihkimisoikeudesta. Kun se juridinen puoli on lähinnä velvollisuus, velvollisuus avioliiton esteiden tutkintaan, velvollisuus juridiseen tarkkuuteen, velvollisuus juridiseen kirjanpitoon ja kaikki tietenkin maksaa kirkolle. Tuon juridisen sopan siirtäminen maistraatille ei juuri kirkkoa haittaisi. Kansliatyö vähenisi ja rahaa säästyisi, ja ilmeisesti maistraatin rekisteröimisen jälkeen useimmat kuitenkin haluaisivat ihan tavalliset kirkkohäät.

Avioliittoon vihkimisen pyhää toimitusta luterilaisen kirkon papit edelleen varsin mielellään tarjoavat. Se on kaunista, iloa ja onnea. Siis juridinen rekisteröinti voi siirtyä täysin valtiolle, mutta kirkko ei tietenkään jätä pois tai anna pois omaa pyhää toimitustaan. Luulen, että kirkollista vihkimistä tullaan kirkon jäsenille kuitenkin suosittelemaan, vaikka juridinen "vihkimisoikeus" vietäisiinkin uskontokuntien edustajilta ja kirkoiltakin pois. Kirkon kannalta kristillinen avioliitto saa vahvistuksensa alttarilla.

Toinen seikka on se, että tässä vihkimiskysymyksessä ja mm. hautaustoimessa luterilaisen kirkkomme edustajat toimivat vielä jonkinlaista viranomaisvaltaa käyttäen. Se on kansankirkkoaatteen kannattajien mielestä hyvä asia. Se pitää kirkkoamme yhteiskunnallisena ja maltillisena. Kansankirkollisuuden kuolinkellot saattavat kuitenkin jo kumahdella, sillä kovin monet poliitikot vannovat yhteiskunnallisen moniarvoisuuden nimiin. Kirkkomme ei kuitenkaan voi "moniarvoistua" kovin pitkälle kadottamatta identiteettiään.

Saattaa lopultakin olla myös kirkon etu, että kirkossa harvenisi niiden työntekijöiden kaarti, jotka korostavat seurakuntatyön "virkamiesmäistä" tai "viranomaistoiminnallista" luonnetta.

Edelleen kuitenkin vihimme ja siunaamme, eikä sitä ydintehtävää mikään maallinen taho voi kirkolta ottaa pois, vaikka juridisia seikkoja pitäisikin suorittaa muualla.

Kommentoi

Uutiset - erikoissivustojen navi

Left Right
twitter.com/nelosenuutiset Nelosen uutiset Facebookissa
 
17:3018:0018:3019:0019:3020:0020:3021:0021:3022:0022:3023:0023:3000:0000:3001:0001:3002:0002:3003:0003:3004:0004:3005:0005:3006:0006:3007:0007:30
Ohjelmaopas