Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Ohjelmat
Videot
Podcastit
Uutiset
Muut
Ei osumia
Hakusanalla ei löytynyt osumia. Yritä uutta hakua.
Uutiset

Sokkokokki

Sokkokokki > Etusivu > Reseptit: Harri Syrjäsen menu Sinikka Sokalle ja Susanna Haavistolle
Katso tämä!

Sokkokokki

Uutinen
Media item: Image

Reseptit: Harri Syrjäsen menu Sinikka Sokalle ja Susanna Haavistolle

Vieraina näyttelijät Susanna Haavisto ja Sinikka Sokka, kokkina Harri Syrjänen. Illan menu: kurpitsakeittoa ja ankanmaksaa sekä paistettuja kampasimpukoita, polentaa, chorizoa ja balsamico redu.

Kurpitsakeittoa ja ankanmaksaa

500g oranssia kurpitsan hedelmälihaa
3 shalotti sipulia
1 valkosipulinkynttä
pieni pala inkivääriä
50 g voita
2 dl valkoviiniä
6 dl kasvislientä
suolaa ja valkopippuria
200 g ankanmaksaa
minikrasseja
pistaasipähkinää

Kuori ja poista kurpitsan siemenet, paloittele kuutioiksi. Pilko shalotti, valkosipuli ja inkivääri.
Kuullota kurpitsakuutiot, shalotti, valkosipuli ja inkivääri. Lisää joukkoon valkoviini ja anna kiehua hetki. Lisää kasvisliemi ja anna kiehua 15 min. Soseuta blenderissä ja lisää joukkoon voi. Mausta suolalla ja valkopippurilla. Putsaa ankan maksa ja leikkaa n. 50 g pihvejä. Paista 1 min. per puoli kuumalla pannulla ilman rasvaa. Laita ankanmaksa lautasen pohjalle ja kaada keitto päälle.
Ota pannulta ylimääräinen rasva talteen ja lusikoi keiton päälle. Koristele karassilla ja pistaasipähkinämurskalla

Paistettuja kampasimpukoita ja polentaa, chorizoa, balsamico redu

500g kampasimpukan lihaa ilman rosettia
100g chorizo-makkaraa

Siivuta chorizo-makkara ja paista pannulla rapeaksi. Mausta ja paista kampasimpukat kuumalla pannulla öljyssä. Lisää lopuksi hieman sitruunan mehua.

Balsamico redu
2 dl balsamiviini etikkaa

Keitä balsamico kasaan kunnes siirappimaista. Jäähdytä.

Polenta
½ dl polenta-jauhoa
1 ½ dl kanalientä
1 ½ dl kermaa
25g parmesanraastetta
35g voita
suolaa ja valkopippuria

Kiehuta nesteet kattilassa ja lisää polenta-jauho hiljalleen. Vatkaa polentaa voimakkaasti ja anna kypsyä n.10 minuuttia. Lisää voi ja parmesan-raaste, vatkaa voimakkaasti. Lisää maut ja tarjoile löysänä.

Kommentit (2)
Kommentit
Anonymous (ei rekisteröitynyt) 29.12.2011 20.47

:) Meillä taas kaikki saavat syödä samoilta lautasilta ja maistella ristiin rastiin!

Pirjo Viitanen (ei rekisteröitynyt) 23.11.2011 12.09

hei. Katson mielelläni ohjelmaa, mutta lopussa tulen aina vihaiseksi. Olen omille lapsille onnistunut opettamaan käytöstapoja. Eli, kun jusikka/haarukka on käynyt omassa suussa se menee sen jälkeen vain oalla lautasella. Ei koskaan astiassa, josta muutkin syövät. Ohjelmassa kaikki sorkkivat omilla lusikoillaan kaikissa kipoissa ja sen jälkeen annetaan jonkun syötäväksi. Meillä sellaista annosta ei kukaan söisi. Käy sääliksi äitejä jotka yrittävät nyt kasvattaa lapsiaan tavoille. Voisitteko muuttaa maistelua ?
Aikuisten lasten äiti Pirjo Viitanen

Kommentoi

  • Sokkokokki
  • , resepti

Mainos:

Ohjelman seuraavat lähetysajat:

Ohjelmaopas